Úspešnosť projektu BEZPEČNÉ MESTO je nespochybniteľná

Zdieľať článok

Facebook
WhatsApp
Email
Vytlačiť

Sereď  |  Sú tomu zhruba dva roky, čo sme začali robiť rozhovory s drogovo závislým sereďanom Radom. Publikovali sme ich  ako na SeredOnLine.sk, tak na ostatných serveroch a boli vyhotovené z dôvodu prevencie proti drogám – reálny a autentický pohľad drogovo závislého človeka by mal odradiť a hlavne deti od siahnutia po prvej dávke drogy.

Pod článkami týkajúcimi sa nielen samotnej reportáže, ale aj následne návštev Rada v niektorých základných školách sa objavili rôzne  diskusné príspevky. Niektoré tento spôsob prevencie odsudzujú. Neberieme nikomu jeho názor, no celý projekt bol a je priebežne konzultovaný s odborníkmi, ktorí sa o predmetnom spôsobe prevencie vyjadrili pozitívne. Pozitívne reakcie boli aj u riaditeľov a učiteľov škôl a hlavne u samotných žiakov.

Myslím si, že slušným meradlom úspechu je sledovanosť predmetného materiálu, v tomto prípade hlavne samotných videí a tá nás naozaj vyslovene prekvapila. Už pred necelým rokom sme priniesli informáciu, že  autentické skúsenosti drogovo závislého človeka  na nami vyhotovených videách si preukázateľne dobrovoľne a bez akejkoľvek reklamy pozrelo zhruba 25 000 divákov.

Dnes sa môžeme pochváliť  sledovanosťou ešte väčšou.

Hlavný rozhovor vo videu vyššie, si doteraz preukázateľne pozrelo  61 586  divákov a ostatné rozhovory s týmto mladíkom viac ako  100 000 divákov. To je úspech časti projektu  BEZPEČNÉ MESTO, ktorý neočakával určite ani samotný Rado, ktorý sa múdro v rozhovore vyjadril, že ak čo i len jedno dieťa na základe ním odprezentovaných skúseností nesiahne po droge už bude spokojný.

Samozrejme, že ťažko zistíme, koľko detí predmetné video odradilo od možno osudnej prvej dávky drogy, no takto to už pri prevencii býva. Preto, preventívne projekty nepatria medzi najobľúbenejšie ani u politikov, ktorí zo všetkého očakávajú okamžité výsledky a preto do prevencie je vkladaných minimum finančných prostiedkov.

O tom, či radšej prevenciu alebo až následne represiu by sa pochybovači mohli spýtať rodín, ktoré vďaka drogovo závislým a hlavne deťom prišli nielen o majetky ale v podstate aj celé rodiny.

Ako v tomto tak v podobných projektoch zameraných na ochranu detí budeme pokačovať aj v nasledujúcom období. Považujeme toto rozhodnutie za to najlepšie, nakoľko v našom meste je drogovo závislých mladých ľudí stále viac.

Ak majú čitatelia nápady ako pomôcť prevencii protái drogám ešte viac, kontaktujte nás. Uvítame vaše návrhy a pripomienky. Ide o naše mesto a naše deti.

Ďakujeme.

Monika a Miloš Majko, autori projektu

Zdieľať článok

Facebook
WhatsApp
Email
Vytlačiť

Leave A Comment

Your Comment
All comments are held for moderation.