Spolupráca občana s políciou má konkrétne výsledky. Pokus občana a SOL sa vydaril

Zdieľať článok

Facebook
WhatsApp
Email
Vytlačiť

Začalo sa to výzvou publikovanou v novinách  SOL podporenou odmenou občana  Roba Horvátha (pseudonym), ktorý napriek tomu, že do akcie venoval  100 Eur na odmeny, chcel zostať v anonymite.

 

Miloš MajkoDátum23. 01. 2012 00:11:01TémaBezpečné mesto

Dnes sme do redakčnej pošty dostali text s fotografiami od čitateľa, ktorý  do diskusie už dva roky  prispieva pod menom  Robo Horváth. Nie je podstatné kto to je ale to, čo píše. Vychádzajúc z dlhodobejšej komunikácie dedukujeme, že  už ho nebaví pozerať sa na mesto ošumelé, zničené a na fasády  činžiakov posprayované  nezmyslami, ktoré miesta kde žijeme približujú skorej ku ghetu ako k civilizácii.

– – –

Takýchto záberov vidíme v našom meste skutočne veľké množstvo. Je to ničenie majetku  mesta, majetku obyvateľov a celkovo negatívna reklama nášho mesta. Niekto to možno považuje za umenie no ja to skôr prirovnám k určitému pudu. Najviac sa to podobá na vrodený pud psí , ktorí si jeden po druhom preznačkovávajú  svoj revír, čo je prirodzené a neškodné. Ale takéto ničenie majetku už hraničí s debilitou. Je to otrasné a už máme počarbané celé mesto.

Zaujal ma projekt  Bezpečné mesto, ktorý sa snaží  riešiť problémy týkajúce sa každodenného života občanov  napríklad aj po stránke bezpečnosti prostredníctvom spolupráce  a angažovanosti samotných občanov a firiem.

Rozhodol som sa preto  vypísať odmenu  50 eur pre každého, kto napomôže, či už telefonicky, alebo akokoľvek pri zadržaní a dokázaní tohto skutku ničenia majetku mesta. Možno sa dožijeme toho že mesto vyčísli a následne  od vinníka vymôže škodu – náhradu za obnovu  celej steny fasády.

– – –

Pripomíname, že poškodzovanie cudzej veci posprayovaním, je trestným činom nehľadiac na výšku spôsobenej škody.

 

Následne informácie v novinách pokračovali:

Miloš MajkoDátum25. 01. 2012 22:54:27TémaBezpečné mesto |

Najskorej by som pripomenul obsah pošty prijatej od  čitateľa  Roba Horvátha z pred asi troch dní:

„Takýchto záberov  (fotodokumentácia k predošlému článku – pozn. red)  vidíme v našom meste skutočne veľké množstvo. Je to ničenie majetku  mesta, majetku obyvateľov a celkovo negatívna reklama nášho mesta. Niekto to možno považuje za umenie no ja to skôr prirovnám k určitému pudu. Najviac sa to podobá na vrodený pud psí , ktorí si jeden po druhom preznačkovávajú  svoj revír, čo je prirodzené a neškodné. Ale takéto ničenie majetku už hraničí s debilitou. Je to otrasné a už máme počarbané celé mesto.

Zaujal ma projekt  Bezpečné mesto, ktorý sa snaží  riešiť problémy týkajúce sa každodenného života občanov  napríklad aj po stránke bezpečnosti prostredníctvom spolupráce  a angažovanosti samotných občanov a firiem.

Rozhodol som sa preto  vypísať odmenu  50 eur pre každého, kto napomôže, či už telefonicky, alebo akokoľvek pri zadržaní a dokázaní tohto skutku ničenia majetku mesta. Možno sa dožijeme toho že mesto vyčísli a následne  od vinníka vymôže škodu – náhradu za obnovu  celej steny fasády.“

– – –

V záujme veci opätovne tvrdím, že vôbec nie je podstatné, kto v skutočnosti  Robo je. Dôležité je to, ako diskutuje, aké má názory a čo je pre zlepšenie situácie v meste ochotný spraviť.

Ako uviedol vo svojom liste, je ochotný dať  50 Eur  odmeny  každému, kto napomôže pri odhalení  sprayerov, ktorí svojimi výtvormi poškodzujú cudzí, najmä mestský a verejnoprospešný majetok. A trvá na  zachovaní anonymity.

Dnes pred desiatou hodinou predpoludním,  mi hneď po príchode do jednej z reštaurácií v meste   servírka odovzdala obálku, ktorú u nej na moje meno niekto nechal.  Musím sa priznať, že jej obsah   ma potešil  a zároveň rozosmial. Okrem prvých  100 Eur na dve odmeny  v obálke bol aj list  s odkazom – sponzor má zmysel pre humor. To som rád.

Nakoľko sa podľa jeho inštrukcií má jednať o ochranu majetku mestského a verejno prospešného, obratom som navštívil primátora mesta    Martina  Tomčányiho a informoval som ho o pripravenej akcii.  Primátor z vrecka vybral dalších   100 Eur a priložil ich na kôpku. Odmena sa teda už teraz rozrástla pre štyri odhalené prípady poškodzovania  majetku sprayovaním.

Po krátkej debate  ako na to, sme peniaze zapečatili  do obálky a odovdal som ich do úschovy na   Mestskú políciu.

Takže ako na to? Ak niekto  má, alebo mať bude poznatky  o  sprayeroch, ktorí svojimi výtvormi poškodzujú cudzí majetok, má možnosť toto bezodkladne nahlásiť na polícii. Prípadne zvoliť inú formu, ktorá povedie k  identifikácii páchateľa. Následne sa môže prihlásiť  a odmenu môže dostať aj prostredníctvom novín.

O tom, že ide o overený spôsob  motivácie občanov starať sa o veci verejné svedčí i fakt, že primátor mesta už jednu takúto odmenu odovzdal pred nedávnom a to  tomu, kto nahlásil poznatky vedúce k odhaleniu páchateľov podpalovania odpadových kontajnerov. Páchatelia boli usvedčení a spôsobenú škodu museli uhradiť.

Sme radi, že občania stále častejšie chápu nevyhnutnosť spolupráce  pri odhaľovaní nám všetkým  škodiacej činnosti jedincov, ktorí sa nevedia správať v súlade so zákonmi krajiny, v ktorej žijú.

A sme radi, že projekt  Bezpečné mesto  začína  verejnosti slúžiť  tak, ako sme  dúfali pri jeho tvorbe.

 

Poznámka na záver – priateľu, ďakujem za  milý odkaz, ale ja alkohol nepijem. 🙂

 

A potom ďalej článkami:

http://www.seredonline.sk/clanky/dalsie-vytvory-sprayerov-ktorych-odhalenie-moze-niekomu-priniest-odmenu/

 

No a zatiaľ na záver materiálom:

Miloš MajkoDátum24. 02. 2012 20:31:41TémaBezpečné mesto |

Sereď  |    Iba pred niekoľkými týždňami  sme v uverejnenom článku oznámili  ochotu darcov  niekoľkých 50.- Euroviek  povzbudiť  občanov v upozorňovaní na kriminalitu – vandalstvo a sprayerstvo v meste. Iniciatíva nezostala bez povšimnutia a  „prvá lastovička priletela“.  Najkôr  e-mailom zaslané fotografie a textové podklady týkajúce sa konkrétnych sprayerov – tých, ktorí svojimi čmáranicami poškodzujú majetok iných a následne telefonický kontakt. Podklady zaslané elektronickou poštou sme preposlali na  OO PZ v Seredi, odkiaľ sme dostali odpoveď, že sú relevantnými podkladmi k začatiu vyšetrovania trestného činu poškodzovania cudzej veci sprayovaním.

Slovo sa patrí dodržať a tak sme dnes v popoludňajších hodinách z obálky  uloženej na  MP prevzali  50 Eur a večer sme ich odovzdali mladíkovi, ktorý v e-maili do redakcie  mimo iné napísal:

„Už ma títo ľudia úprimne nasrali,ako všade čarbú a znehodnocujú náš majetok (pamätám si pár rokov dozadu,ako niekto načarbal na kostol anarchiu) a už bolo toho všetkého dosť.“

Sme radi, že najmä mladí ľudia si začínajú uvedomovať zodpovednosť najmä za budúcnosť svoju vlastnú. Uvedomujú si, že mesto v ktorom žijú a žiť chcú si formujú z veľkej časti oni samotní. Veríme, že tento prípad nebude posledný a iba ďalšia prax ukáže, ako sa nastavený systém osvedčí.

O výsledkoch vyšetrovania  budeme čitateľov informovať.

Materiály týkajúce sa predmetnej problematiky publikované na  SOL:

http://www.archiv.seredonline.sk/clanky/dalsie-vytvory-sprayerov-ktorych-odhalenie-moze-niekomu-priniest-odmenu/

http://www.archiv.seredonline.sk/clanky/peniaze-od-sponzora-sa-rozrastli-odmena-caka-na-adresata-viete-kto-sprayovanim-poskodzuje-spolocny-majetok/

http://www.archiv.seredonline.sk/clanky/vyberame-z-redakcnej-posty-umenie-pud-alebo-debilita/

 

Takže 24. februára  2012, bola prvá odmena všímavému občanovi odovzdaná.

To bol však iba nejaký odhadom prostriedok dlhej cesty za spravodlivosťou. A k tej, ako sme si u nás už bohužiaľ všimli, býva cesta dlhá a kľukatá.

Dnešná správa z Policajného zvoru  SR:

 

Polícia vypátrala mladíkov, ktorí pomaľovali stenu v amfiteátri

KRPZ Trnava |MM| Poverený policajt obvinil dvoch mladíkov zo Serede vo veku 20 a 18 rokov z prečinu poškodzovania cudzej veci. Obvinení muži, v roku 2009, v priestoroch amfiteátru v Seredi, pomaľovali farbami stenu budovy. Polícia mužov aj na základe informácií občanov vypátrala a obvinila. V prípade dokázania viny im za tento skutok hrozí trest odňatia slobody až na jeden rok.

– – –

Ešte stále nie je dobojované dokonca. Ale spravodlivosť je na správnej ceste. Zatiaľ. Držme jej palce. Aby aj ten bežný radový občan vedel, že byť čestný a dodržiavať zákon má zmysel. Možno dnes je určitou perličkou. No bude aj zajtra. A o rok, či dva. Preto to celé zmysel má. Občania musia pochopiť, že vláda v krajine, v meste i na dedine je v ich rukách. Teoreticky a aj prakticky. Že aj spravodlivosť je v ich rukách. Keď  niečo v systéme nefunguje, je potrebné tomu pomôcť. Keď nefungujú jeho predstavitelia, treba ich vymeniť. Systém má slúžiť nám všetkým, nie my jemu.  V záujme našich detí.

– – –

V trezore na  MP je odložených ešte  150 Eur, teda na tri odmeny. Ako bude vyzerať mesto nemôžu predsa určovať arogantní jedinci a vandali. Sú ľudia, ktorým na vzhlade mesta záleží. Urobme krok dopredu. Konanie mladíka z februára a následne posledná správa z  KRPZ Trnava – vlastne,  od obvoďákov zo  Serede dokazuje, že sa to dá.

Zdieľať článok

Facebook
WhatsApp
Email
Vytlačiť

Leave A Comment

Your Comment
All comments are held for moderation.