Dopravné predpisy hravou formou zvládnu aj detičky

Zdieľať článok

Facebook
WhatsApp
Email
Vytlačiť

Sereď  |   Štvrtkové mimoriadne teplé a slnečné popoludnie a podvečer  Námestie Slobody ožilo detským džavotom a prevenciou. Dopravné predpisy sa tu učili detičky hravou formou na mobilnom detskom dopravnom ihrisku projektu  „Bezpečné mesto“.

Až päťdesiat dopravných značiek, semafor, kužeľmi vytýčené cesty, priechody pre chodcov, železničná trať a samozrejme že detské bicyklíky, kolobežky a elektrické autíčka, o ktoré bol najväčší záujem. To je iba základ mobilného detského dopravného ihriska, ktoré práve včera zažilo svoju vážnu zaťažkávajúcu skúšku. Obstáli detičky a snáď aj organizátori.

Pri organizátoroch si dovolím chvíľku zostať. Projekt  Bezpečné mesto je nadstavbový a celý je založený na dobrovoľníctve. A práve bez dobrovoľníkov, by sa takáto na logistiku náročná akcia jednoducho zvládnuť nedala. V dnešnej dobe získať ľudí na pomoc zdarma, vo voľnom čase je náročné. Práve preto si vysoko vážime pomoc tímu mladých ľudí zo sereďskej farnosti, ktorí sa dokonca bez nášho vedomia tak dokonale zorganizovali, že akcia skutočne mohla prebehnúť bez problémov. Menovite srdečne a verejne ďakujeme tým, ktorí sa do organizácie zapojili:

Michaela Ambrušová, Mária Neslušanová, Elenka Albertovičová, Ing.Silvia Vácziová, Mgr. Lucia Morongová, Katarína Ambrušová, Bc.Ján Koričanský, Mgr.Martin Pekár, Milan Navrátil a  Miroslav Mitter. Ďalej ďakujeme  Pavlovi  Kurbelovi, ktorý významne pomohol pri transporte, nakladaní a vykladaní  prvkov ihriska, Igorovi Lehockému, Ivetke Tóthovej, s maminou, Peťovi Tóthovi a samozrejme  Mirovi Miernemu, ktorý je už po dlhé roky ochotný pomôcť pri všetkom, čo pre deti robíme. Sme radi, že sa do akcie zapojili aj dopravní policajti, ktorí deťom dokážu odborne vysvetliť to, čo o cestnej premávke vo svojom veku majú vedieť.

Už počas konania sa akcie sme mali od viacerých rodičov otázky k jej organizácii. Odpoveď je jednoduchá – áno, všetko je dobrovoľné, robíme to vo svojom voľnom čase a robíme to bez nároku na odmenu. Prečo? Nuž, lebo to robíme pre deti nášho mesta. Radšej ich budeme fotiť na detskom dopravnom ihrisku či inej zmysluplnej akcii, ako možno niekedy inokedy na Larzenkách  Váhu pri reportážach  týkajúcich sa drogovej problematiky, či niekde na dopravných nehodách ako ich záchranári nakladajú dolámané do sanitiek. Radšej venujeme čas prevencii, ako odstraňovaniu následkov. A radšej spolu s odborníkmi porozmýšľame čím ešte projekt vylepšiť, ako neskôr plakať v družných debatách, čo sme pre bezpečnosť detí mohli spraviť a nespravili.

Stále majú možnosť zo pomoci sa zapojiť rodičia – od tých to akosi prirodzene čakáme najviac. Ide o hodiny a energiu venovanú aj vlastným deťom.

Včerajšia akcia myslím si, že dopadla dobre. Oťukali sme sa a vieme, čo v budúcnosti vylepšiť a ako niektoré veci upraviť. Tak, aby hodiny venované aj tomuto projektu skutočne mali zmysel.

Ešte raz ďakujeme tým, ktorí pomohli a veríme, že všetci účastníci včerajšej akcie boli aspoň trošku spokojní.

Monika a Miloš Majko

– – –

Projekt „Bezpečné mesto“ bol spolufinancovaný MV SR – prevencia kriminality.

Zdieľať článok

Facebook
WhatsApp
Email
Vytlačiť

Leave A Comment

Your Comment
All comments are held for moderation.