Ako vybrať cyklistickú prilbu?

Zdieľať článok

Facebook
WhatsApp
Email
Vytlačiť

S príchodom nového cestného zákona vznikla cyklistom nová povinnosť a to nosenie cyklistickej prilby na cestách mimo obce a deťom do 15 rokov na všetkých cestách. Prilba by sa teda mala stať nevyhnutnou výbavou každého cyklistu, keďže väčšina z nás cyklistickú prilbu predtým nenosila v tomto období sa dopyt po prilbách výrazne zvýšil. Ako však vybrať tú správnu prilbu?
-Najdôležitejšie by malo byť skontrolovanie toho či prilba vyhovuje európskej norme EN1078. Všetky prilby v cyklistických obchodoch by mali tejto norme vyhovovať inak nesmú byť predávané ako cyklistické prilby.

-Prilba má na hlave dobre sedieť, to znamená nemala by nikde tlačiť ale nesmie byť ani príliš volná. Po zapnutí remienka prilba nesmie pri kolísavom pohybe zo zadu dopredu spadnúť na oči alebo posunúť sa dozadu. Takisto pri pohybe prilby do strán by sa mala spolu s prilbou hýbať aj koža na čele.
Radšej si vyberte prilbu väčšiu ako menšiu, existujú väčšie vypchávky do prilieb pri niektorých drahších modeloch sú dokonca súčasťou balenia. Prilba ktorá dobre nesedí na hlave sa môže pri náraze uvolniť a dokonca spôsobiť väčšie zranenia.

-Dôležitý je komfort. Pokiaľ sa v prilbe necítite dobre tlačí Vás a alebo si neviete zvoliť pohodlné nastavenie upínacieho systému prilbu nepoužívajte a vyberte si inú. Nezabúdajte na to že pokiaľ sa veľmi potíte je dobré si zistiť ako prilba zvláda odvádzanie potu pretože ten Vám môže stekať do očí čo môže jazdu veľmi znepríjemniť. Takisto niektoré prilby obsahujú sieťku proti hmyzu, treba si však uvedomiť že sieťka výrazne znižuje kvalitu odvetrania.

-Ak je na výber viacej farebných kombinácií vyberte si tú ktorá sa Vám páči najviac. Často sa stáva že človek ktorému sa jeho prilba nepáči ju radšej nechá doma čím sa vystavuje zbytočnému riziku.

-Snažte sa aby aj na prilbe boli reflexné prvky, nálepky, svetlá v zadnej časti alebo priamo v upínacom systéme.

-Pokiaľ prilba bola vystavená silnejšiemu nárazu nie je vhodná na ďalšie nosenie. Ak nie je očividne poškodená stále sa môže nachádzať prasklina v jej vnútri a tak sa stráca jej bezpečnostný efekt. Niektorý výrobcovia dokonca poskytujú zľavu na nákup novej prilby pokiaľ bola stará poškodená pri náraze.

Nakoniec nezabúdajte že prilba Vám môže zachrániť život preto ju noste aj na krátkych jazdách v blízkosti domova, práve tu vzniká najväčšie percento nehôd.

Zdieľať článok

Facebook
WhatsApp
Email
Vytlačiť

Leave A Comment

Your Comment
All comments are held for moderation.